Czujnik zalania – niezastąpiony wykrywacz awarii

Żyjemy w pośpiechu – by zaoszczędzić pół godziny, często nastawiamy pralkę lub zmywarkę do naczyńpodczas naszej nieobecności. Może się zdarzyć, że nie sygnalizujące problemów maszyny zepsują się nagle, czy dotknie nas przypadek nawet drobnego przecieku z instalacji wodno-kanalizacyjnej. Na pomoc nadejdzie czujnik zalania.

W czym nam pomoże czujnik zalania?

Czujnik zalania to zestaw układów w obudowie z sensorami na zakończeniu przewodu, który wykrywa nieszczelności rur i wycieki. Pozwala on uniknąć przykrej niespodzianki po powrocie do domu. Nawet położenie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, właśnie przeprowadzony remont i sprzęty najlepszej jakości – to wciąż brak gwarancji, że nie przyjdzie nam zmagać się z wodą na naszej podłodze. Wszak drobny przeciek potrafi narobić sporych szkód.

Nieoceniona pomoc, jaką daje czujnik zalania powinna stać się normą mieszkaniu czy domu. Nie jest to rozwiązanie dedykowane wyłącznie do najnowszych brył architektonicznych czy inteligentnych systemów. Im bardziej zawodna infrastruktura lub sprzęty, które są dość leciwe, tym większe ryzyko utworzenia przecieku. Problemem wynikającym w następstwie tych zdarzeń jest grzyb wychodzący na ścianach, który źle działa na organizm człowieka i przynosi okropny zapach. Kolejny kłopot to niezbędna naprawa po zalaniu lokum (przeważnie również na niższym piętrze. Trudne usterki i lejąca się woda sprawiają, że niekiedy niemożliwe jest uratowanie pewnych elementów wyposażenia, jak i urządzeń.

Jak wybierać czujnik zalania?

Dobry czujnik zalania musi posiadać parę cech, które należy dobrać do typu powierzchni użytkowej i swoich potrzeb. Całkiem ważne może być to, czy urządzenie będzie miało w zestawie przewód zasilający, czy akumulator. Kolejno przedział wartości cieplnych, który powinien być dostosowany do warunków otoczenia. Ważna jest odległość sondy na kablu od miejsca zalania, jak i opcja instalacji dodatkowych czujek.

Łatwy dostęp do typów czujników zalania może stwarzać wątpliwości podczas podejmowania decyzji. Gdy mamy wątpliwości, najlepiej wejść do sieci, rozszerzyć swoją wiedzę na temat budowy i funkcjonalności u samego wytwórcy lub zapoznać się z opiniami klientów.