Zabytki Łodzi: czego o nich nie wiesz?

Każdy łodzianin słyszał bez dwóch zdań o największych obiektach industrialnych a także o pięknych rezydencjach dawnych fabrykantów. Nie wszyscy wiedzą jednak, że to niezwykłe miasto jest pełne również znacznie mniej popularnych, a mimo to tak samo ciekawych obiektów architektonicznych. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Proponowane przez Łódź atrakcje turystyczne to nie tylko okolice ulicy Piotrkowskiej. Co na pewno warto zwiedzić? Nowa Tkalnia Karola Scheiblera to tak naprawdę jeden z ciekawszych elementów na turystycznej mapie Łodzi. Ten oryginalny zabytek techniki ma sporą wartość, jest też często oglądany przez przyjezdnych, którzy w czasie wypraw po Łodzi planują zobaczyć najciekawsze pamiątki dawnej techniki tego miejsca. Gmach Nowej Tkalni stanowi niezwykły model budynku postawionego pod koniec XIX wieku wedle projektu Pawła Rübensahma. Okazały gmach do dziś zachwyca okazałością wykończenia. Na naszą uwagę zasługuje jego elewacja, zainspirowana stylem renesansowym.

Interesującym przykładem budynku, który może się pochwalić interesującą przeszłością, jest szpital fabryczny Scheiblerów. To z pewnością jeden z atrakcyjniejszych budynków postindustrialnych, z jakimi można się spotkać w czasie zwiedzania Łodzi. Stworzony w latach 1882-1884, był, co istotne, pierwszym pofabrycznym szpitalem w mieście. Organizatorką jego projektu została żona Karola Scheiblera – Anna. Warto wiedzieć, że patronką szpitala została mianowana św. Anna, a sam gmach do dziś wyśmienicie pełni dawne obowiązki. Ten zabytkowy szpital ma swoje szczególne miejsce w panoramie miasta i z pewnością należy do tych miejsc które zapisały się w historii fabrycznej Łodzi.