Osoba niepełnosprawna zazwyczaj posiada nowoczesne usprawnienia, aby być samowystarczalną i móc swobodnie stawiać czoła każdemu kolejnemu dniu. Podczas wychodzenia z mieszkania czasami ma najbardziej potrzebne, podstawowe udogodnienia, które często nie dają pełnego bezpieczeństwa. Jak przystosować dom, by był powierzchnią, w której będzie można czuć się pewnie?
Projekt przestrzeni dla osób niepełnosprawnych.
Na co dzień nie wiemy, jak odrobinę rozbudowane framugi drzwiowe, dłuższe schody, a nawet włączniki na niestandardowej wysokości optymalizują każdy dzień. Na etapie budowy i szkiców jest możliwość zmienić miejsce drzwi, tak aby np. prawidłowo przybudować podjazd dla wózków, dobrze byłoby złączyć np. dwa pokoje i kuchnię dzięki temu tworząc przestronną przestrzeń. Duże i przestronne miejsce to na pewno mniej rzeczy do ominięcia przy przemieszczaniu się, i naturalnie dużo więcej możliwości do płynnej jazdy wózkiem czy chodzikiem. Wszystkie meble da się zrobić niższej wysokości niż standardowe w sklepach, a armaturę łazienkową od razu można ustawić w taki sposób, żeby osoba z problemami w poruszaniu się mogła się łatwo umyć. Dostępne są także elementy wspomagające osobę niepełnosprawną w codziennych obowiązkach i przyjemnościach, a które stylowo można dołożyć do projektu wnętrza, tak aby nie wyglądało ono, jak mieszkanie osoby z problemami w poruszaniu się.
Stołek pod prysznic i barierka – bezpieczeństwo w trakcie dbania o higienę.
Osoba niepełnosprawna albo nawet chwilowo niedyspozycyjna (ze względu na operację lub kontuzje) zazwyczaj potrzebuje jakiejkolwiek asysty. To naturalne, że taka osoba chciałaby kogoś do pomocy też w łazience, chociaż przyznajmy – jak dużo z nas nie czuje się naturalnie, kiedy opiekun wychodzi z osobą niepełnosprawną do łazienki. Czynności związane z higieną prawie za każdym razem są związane ze swojego rodzaju dyskretnością. To ważne, żeby osoba mająca problemy z poruszaniem się dała radę się bez niczyjej pomocy załatwić i wykąpać. Nawet osoba uzależniona od wózka, jednak wyposażona w optymalnie dobrany stołek pod prysznic, barierkę oraz niegłęboki brodzik będzie umiała radzić sobie samodzielnie. Zupełnie nieskomplikowane gadżety, jak stołek pod prysznic lub drążki do trzymania, będą dobre nie tylko dla osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością, ale także starszym i kobietom spodziewającym się dziecka. Gwarantują swobodę, pozwalają swobodnie usiąść albo wstać. Dają sposobność umycia głowy albo dosięgnięcia w bezpiecznej pozycji do podłoża.
Pokój i sypialnia osoby niepełnosprawnej
Sypialnia to powierzchnia, którą kojarzymy przede wszystkim ze snem. Idealnie byłoby aby łóżko było dopasowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej, tak by zawsze w ciągu dnia, w sytuacji braku pomocy ze strony opiekuna, potrzebujący mógł się swobodnie wygodnie położyć oraz poleżeć. Warto zakupić łóżko z całkowitą regulacją przy pomocy pilota. Pamiętaj, iż osoba niepełnosprawna będzie miała trudność, by wygodnie ułożyć swoją poduszkę pod głową albo wałek pod stopami. Segmentowe sterowanie daje możliwość podniesienia lub opuszczenia dowolnej części ciała. Istotne jest też to, że, w sytuacji osoby siedzącej na wózku, materac powinien zrównywać się z wysokością wózka. Przez to dostosowanie niepełnosprawny bez pomocy osoby z zewnątrz może bez problemu przenieść się z wózka na łóżko, a także na odwrót.