Nowoczesna jadalnia powinna mieć ponadprzeciętny stół

W każdym domu kluczową rolę odgrywa jadalnia. To tu cała rodzina je wspólnie obiady i spędza się przy stole co dzień bardzo wiele chwil. Ten najprostszy warunek wystarczy, by postarać się o wyjątkowy wystrój tego pomieszczenia.

Co najpierw do jadalni? Nie zapomnij o stole

Jak zacząć? Najlepiej dostosować wielkość stołu do wszystkich osób w rodzinie. Trzeba założyć, że każda osoba potrzebuje przy stole około 60 cm przestrzeni. Właśnie w ten sposób zyskamy gwarancję, że spożywanie posiłków przy stole będzie się odbywało bez tłoku i nikt poczuje skrępowania. Przecież nie możemy sprawić, by członkowie rodziny przy wspólnym jedzeniu zderzali się ze sobą rękoma. Przy wyborze proporcji jadalnianego stołu musimy pamiętać również o częstotliwości odwiedzin w naszym domu gości. Powinno się doliczyć te wartości i wykonać mnożenie – razy 0,6 m.

Stół prostokątny czy okrągły?

Naczelny sprzęt w jadalni – jego zakup jest sprawą niezwykle zależną od właściciela. Możemy dobrać go według własnych upodobań, jednak powinno się także jak najlepiej zestawić go z umeblowaniem i ścianami. Panuje przekonanie, że stół w kształcie koła jest wytworniejszy, więc sprawia, iż jadalnia nabiera wytworności. Za to wtedy najlepiej ustawic go centralnie. Ulokowanie go przy samej ścianie znacznie ograniczy przestrzeń. Dzięki umieszczeniu stołu w centrum jadalni możemy sprawić, że całe pomieszczenie (szczególnie, jeśli jest ono mniejszych wymiarów) okaże sę odrobinę zagracone.

Lampy nad stół – jakie wybrać?

Koniecznym składnikiem wystroju przytulnej jadalni będzie odpowiednie światło. Miejscem, które jest w tym wnętrzu detalicznie oświetlone i koncentrujące zaintresoanie obecnych, pozostaje stół. Wszak to główny sprzęt w jadalnianym wnętrzu. Kiedy kupujemy stół, warto od razu zdecydować, czy nie zainwestować w nowe lampy nad stół, które doskonale oprawią nasz najnowszy sprzęt. Niech łączą w sobie użyteczność z dekoracyjnością. Najlepiej decydoać się na lampy mające klosze, ze światłem skierowanym w dół. Dzięki temu plat na całej płaszczyźnie będzie starannie oświetlony, co finalnie korzystnie odbija się na całej pomieszczenia. Pamiętajmy jednocześnie, by lampy nad stół były zawieszone na odpowiedniej wysokości. Nie pozbawiajmy się opcji ustawienia tam np. wazonu z kwiatami. Zbyt nisko powieszone klosze mogą tutaj skutecznie wejść w paradę.