Dobór materiału na poszycie dachu – nie ignoruj wichur!
Chyba już każdy zauważył, iż aura wyraźnie ulega zmianom. Skrajne temperatury, śnieg w maju czy deszczowy grudzień – już się do tego przyzwyczailiśmy. Od niedawna w naszych stronach można spotkać szaleńczo mocne wiatry. Przez to doszło do wielu uszkodzeń mienia w trakcie niszczycielskich wichur. Znacznym problemem są połamane drzewa, ale również słabe poszycia dachowe okazują się powszechną przyczyną szkód.
Niepokoją Cię coraz częstsze wichury? O tym nie wolno zapomnieć
Ekstremalne warunki klimatyczne w Polsce to coś kompletnie nowego, co powoduje, że zachodzi konieczność przystosowania budynków m.in. przez odpowiednie wzmocnienie konstrukcji dachowej. Musimy dostosować rodzaj konstrukcji dachowej do strefy wiatrowej zdefiniowanej dla konkretnej okolicy. Dla zorientowania się we własnym przypadku można śmiało sprawdzić tzw. mapę podziału Polski na strefy obciążenia wiatrem. W razie potrzeby o właściwe pomiary można zwrócić się do fachowca. Solidne położenie dachu kończące postawienie domu zależy też od doświadczonego dekarza. Najlepiej zastosować materiały z przetestowaną jakością, podobne do tych, które udostępnia dajmy na to przedsiębiorstwo Creaton.
Blachodachówka vs. dachówka – przy której wiatr nie poszaleje?
Groźba zdmuchnięcia połaci dachu wzrasta wraz z prędkością wiatru. Oczywiście, mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy wiatr jest tak mocny, że rodzaj tworzywa jest bez różnicy i połać zostaje zniszczona. Aczkolwiek korzystając z wiedzy i doświadczenia producentów sprawdzonych dachów możemy spróbować znacznie ograniczyć to ryzyko.
Najlepszym rozwiązaniem będzie ciężka dachówka. Dachy zrobione z elementów cementowych i ceramicznych, lepiej oprą się podmuchom silnego wiatru, niż lżejsze materiały, takie jak na przykład arkusze z blachy. Ponadto dachówki cementowe i ceramiczne montowane są pojedynczo – spina się je na górze tylko po obwodzie. W trakcie ataku huraganu ruszają się, zapewniając swobodne przemieszczanie się powietrza. Wielkie kawałki blachy zmontowane mocno z krokwiami niosą ryzyko, że wiatr uniesie całe zadaszenie.