Jak pomóc osobom niepełnosprawnym w samodzielnym życiu?

Wielkim zadaniem w mieszkaniach osób niepełnosprawnych jest przezwyciężanie przeszkód – codziennie na nowo. Dobrym polem do umieszczenia ułatwień będzie mieszkanie, w którym mieszka na stałe. Samodzielność to wyzwanie dla każdego niepełnosprawnego i należy zrobić wszystko, by dopomóc im w jej osiągnięciu.

Udogodnienia w niepełnosprawności

Różne udogodnienia można zastosować we wnętrzu dla osoby z niepełnosprawnością, nie tylko dla jej wygody. Wszystko jest uzależnione od rodzaju i poziomu ograniczeń. Najważniejsze udogodnienia dotyczą łazienki – podstawa to uchwyty dla niepełnosprawnych mocowane przy ubikacji i pod prysznicem. Często używane akcesoria do łazienek to specjalne siedziska do prysznica lub wanny, podesty lub stopnie oraz antypoślizgowe maty. Obok podstawowego zestawu urządzeń istotne okaże się ogólne przystosowanie pomieszczeń mieszkaniowych do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Jak zaplanować ułatwienia w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej?

Co jest najważniejsze w dopasowaniu lokum do określonych potrzeb? Dla wózka pomocą powinna być prosta przesiadka z pojazdu na siedzenie, tapczan czy sedes. To samo dotyczy kwestii, jak wysoko montowane są urządzenia np. umywalka, ubikacja, blaty kuchenne, szuflady oraz materace. We wszystkich miejscach z koniecznością zmiany położenia konieczne są uchwyty dla niepełnosprawnych, wszędzie instalowane na wysokości dostosowanej do użytkownika mieszkania. Funkcjonujące od dawna konstrukcje jak na przykład zmieniające pozycję blaty likwidują utrudnienia w wykorzystaniu klasycznego stołu przez niepełnosprawnych.

Chodniki, stopnie i progi między pomieszczeniami – to musimy zdecydowanie wyeliminować z przestrzeni wykorzystywanej przez lokatora z ograniczeniami ruchu. W dowolnym z pomieszczeń prawdziwą zmianę przyniosą uchwyty dla niepełnosprawnych – rzeczywista, nie do przecenienia wsparcie w samodzielnej egzystencji. Nie ma przeciwwskazań do ich montowania, więc mogą znaleźć się niemal w każdym pomieszczeniu.