Natychmiast po wejściu do UE Polacy taśmowo widzieli we Francji ważne usytuowanie emigracji zarobkowej. Niesłychanie konkretny poklask spowodowała wtedy sytuacja urodziwego Polaka – hydraulika, który skłaniał Francuzki do używania spośród przysług ekspertów znad Wisły. Wespół z chodem roku, sytuacja we Francji bladła, oraz posady wszczęło brakować choćby dla rdzennych obywateli. Jak teraz wygląda istota brania Polaków we Francji?
Praca we Francji – jak ją odnaleźć?
Intensywnie poszukiwanymi chętnymi do stanowiska w każdym kraju Europy ( też we Francji) są osoby rozumiejące się na budowlance. Uważanie odszukają tu najistotniejsze umiejętności w specjalizacji – naszych murarzy a także wykończeniowców docenia się za know-how a także serce do celów. O miejsce we Francji nie powinny się martwić zarówno grupy doświadczone, jakich jest niedobór nad Sekwaną, gdzie są nimi spawacze, ślusarze, rzeźnicy, instalatorzy, stolarze ponadto stolarze. Gdy chodzi o zarobkowanie w sezonie, regularnie są szanse na zajęcie w branży HORECA dla barmana, kelnera, pokojówki czy sprzątaczki. Miejsc pracy jest pod dostatkiem też dla opiekunek do dzieci oraz starszych. szuka się ludzi z praktyką w innowacyjnych obszarach typu new media, e-commerce, consultig czy informatyka – oraz wszelkiej maści inżynierów. Jako że język angielski jest tutaj w defensywie, zasadniczą kwestią będzie zawsze zakres znajomości języka francuskiego.
Praca we Francji – ile można zarobić?
Nie ma ujednoliconej bazy dla wszystkich – poziom wynagrodzenia został uzależniony od wykształcenia, kompetencje, doświadczenia i typu wykonywanych usług. Minimalna płaca we Francji wynosi 1458 euro w wymiarze 35-godzinnego tygodnia pracy. W sukurs szukającym zarobku przyjdzie prawo pracy, które mówi o specjalnym wyliczaniu nadgodzin ( 25% za pierwsze 8 godzin, pozostałe 50%. ) Jeśli idzie o osoby z kwalifikacjami i pracowników budowlanki, wypłaty oscylują wokoło 3-4 tys. euro, branża HORECA może liczyć na 1,5 – 1,7 tys. euro. Najsłabsze zarobki dostają pracownicy niewykwalifikowani.
Warunki życia we Francji
Życie we Francji zabiera dużo więcej niż u nas, np.:
• kwota zapewnienia sobie dachu nad głową w dobrej lokalizacji mieści się w granicy od 500 do nawet 900 euro,
• jedzenie wypada zdecydowanie drożej niż w kraju, więc opłaca się zakupy robić w hipermarketach,
• bilet miesięczny na środki komunikacji pochłonie około 50 euro,
• Można spodziewać się pozytywnego stosunku mieszkańców Francji do Polaków.