Kiedy już nabędziemy działkę, od razu myślimy o zgrabnych domkach ogrodowych. Czym się kierować, by długo cieszyć się zasłużonym azylem na łonie krajobrazu?
Najważniejsze – cena
Gdy już podejmiemy decyzję o domku na swojej działce, zastanówmy się nad wchodzącą w rachubę do wydania kwotą. U producentów możemy zakupić domki ogrodowe w przeróżnych wymiarach i kształtach i mimo że najczęściej wykonane z gotowych elementów konstrukcje są raczej tanie, im większy metraż, tym grubszy portfel pochłonie budowa. Zastanówmy się nad swoimi finansami i tym, czy będzie nas w dalszej kolejności stać na wyposażenie domku. Domki ogrodowe są dużo mniejsze i wyposażone w znacznie mniej funkcji, ale kiedy już wpadniemy na ten pomysł, trzeba dołożyć wszelkich starań, by jak najlepiej je wyposażyć.
Co z odpowiednim miejscem?
To także poważny aspekt do rozważenia, nim wzniesie się coś na własnej posesji. Wprawdzie domki ogrodowe są dużo skromniejsze od rekreacyjnych, lecz na niewielkiej posesji zajmą sporo placu. Odpowiedzmy sobie na pytanie: czy połączymy na placu domek ogrodowy i rabatki? Czy znajdzie się miejsce na grilla? Jednak to nie powinno kazać się aż tak przejmować jak kwestią finansów, ponieważ warto skorzystać z porad czy projektowania przez specjalistę od planowania przestrzeni. Tak właśnie będzie w kwestii domków ogrodowych, dających się zmieścić w małym zakątku, dlatego że są rozmiarów altany.
Na co możemy przeznaczyć domek ogrodowy?
Zanim zbudujemy domek ogrodowy, zastanówmy się, do czego możemy go przeznaczyć. Wyróżniamy domki o odmiennej budowie, ale też i różnych funkcjach. Jedni chcą przeznaczyć swój domek na budynek gospodarczy, inni na przestrzeń wypoczynkową, kolejni budują małe budyneczki z myślą o zabawie dla dzieci. Najlepsze będą te domki, które mają zwiększony metraż i mogą łączyć w sobie kilka ról, np. dziennej altany, w której nocą można się przespać. Wiele waży decyzja, ile na domek planujemy przeznaczyć.