Nie tylko w Polsce obserwuje się większe zainteresowanie tematyką treningów mentalnych. Jak interpretować to modne w ostatnim czasie określenie? To nade wszystko duży wysiłek umysłu, który jest uzupełnieniem treningu cielesnego. Wspomaga intensywną pracę nad świadomością.
Trener mentalny musi odpowiednio ćwiczyć oraz powiększać potencjał istniejący w jaźni sportowca. Sprawność ciała zawodnika to tylko częściowe osiągnięcie, ponieważ niezliczone przykłady z historii sportu uwidoczniają, na ile istotne są zdrowa motywacja czy psychika. Trening mentalny ma z założenia pozytywnie działać na okoliczności ćwiczebne i startowe. Jego zamiarem jest obranie przeświadczenia o skali własnego potencjału i zdolności analizowania własnych aktywności. Trener mentalny profesjonalnie wspomaga w przezwyciężaniu lęków, awersji i wszelkich ograniczeń. W ten sposób stymuluje go do najbardziej efektywnego treningu cielesnego polegającego na zwalczaniu swoich słabości.
Każdy trening różni się czymś od innych w związku z tym że musi uwzględniać charakter określonego zawodnika. W konsekwencji rozróżniamy co najmniej kilka wariantów treningu mentalnego. Każdy z nich jest oparty o parę wydajnych technik strategicznych, jakie zostały stworzone na podstawie zaawansowanej psychologii. Trener mentalny to wyjątkowo wymagająca pozycja, która w decydującym stopniu wpływa na odpowiednie podejście do tematu rozwoju i wygranej. Ten natomiast oddziałuje na jakość oraz sposób treningu, która w kolejnym kroku przekłada się na satysfakcjonujące rezultaty. Specjaliści oraz entuzjaści tematu zgodnie potwierdzają, że dzisiejszych realiach najkorzystniejszą techniką konkurencji jest płaszczyzna umysłowa. To w znacznej mierze właśnie ona zwykle rozsądza o porażkach i sukcesach. Zapowiada się, że korzystanie z usług trenera mentalnego zdobędzie w kolejnych latach jeszcze większą renomę.