Krótki set o single jersey – czy powinieneś znać ten niezwykły splot?
Splot single jersey podbił całą branżę tekstylną i lokuje się wysoko na liście wykorzystywanych materiałów. Jest to spowodowane z jego dużymi możliwościami a także odpornością na rozdzieranie, a więc przy jego pomocy powstają zarówno bluzki, piżamy, jak i inne elementy garderoby.
Z jakiej przyczyny single jersey to faworyzowany materiał wytwórców?
Miano single jersey określa jednołożyskowy splot, dokładnie przez to opisuje się go jako pojedynczy, podobnie fabril, czy pensof. W efekcie wytworzy się materiał cieńszy od dresówki, za to przewyższający ją wytrzymałością. Co charakterystyczne, w tym rodzaju materiału obserwujemy zjawisko innych wzorów na wierzchu i spodzie. Doskonale pokaże to przykład splotu swetrowego. Z jednej strony widzimy rzędy ułożone z trójkątów. Z kolei następna strona to bardzo lubiane, typowe fale. Mówiąc o single jersey, możemy zauważyć różne rodzaje gramatury. Pierwsza z nich liczy sobie 165 gramów. Chodzi tu o delikatny typ dzianiny, którego krawędzie wykazują skłonność do zwijania się. Można też znaleźć single jersey 200 g, który jest przede wszystkim bardzo zwarty i mięsisty pod palcami. Ten typ jest najpopularniejszy ze względu na niski współczynnik rolowania się brzegów i ogromny asortyment wytwarzanych dzianin.
Gramatura ma znaczenie. Podpowiadamy, skąd się to bierze
Kupując tkaniny i dzianiny warto zwrócić uwagę na wartość gramatury produktu. Pod tym hasłem kryje się ciężar konkretnej partii dzianiny. Precyzując jest to ciężar metra kwadratowego materiału, który wyraża się w jednostce wagi (w gramach). Gramatura materiałów uwarunkowana jest grubością włókien, ich wagą oraz rodzajem wykorzystanego splotu. Wydaje się, że więcej ważące materiały będą automatycznie grubsze, ale w praktyce bywa z tym różnie. Dzieje się tak dlatego, że na gramaturę wpływa nie tylko przędza. Zobacz oczyma wyobraźni puszystą dzianinę z delikatnej nitki. Metoda splatania powiększa objętość, mimo że całość wciąż jest lekka. To wskazuje, że gramatura nie musi określać objętości. W trakcie kupowania na stronie internetowej trzeba zapoznać się ze specyfikacją lub skontaktować się z obsługą. Osoby pracujące w tej branży doskonale wiedzą, że gramatura nie podaje niezbędnych informacji i bardzo często by pomóc klientom wykonują ekstra fotki czy przesyłają uzupełniające dane.