Niepełnosprawni lokatorzy, którzy chcieliby prawidłowo egzystować, powinny zyskać mieszkanie z adaptacją do ich utrudnień ruchowych. Z uwagi na ich schorzenia są one zdane na nieustanne zmaganie się z nieprzychylną powierzchnią życiową, jednak da się zrobić, że będą potrafili odebrać część krzepy w rodzinnym zaciszu. Co sprawić, żeby zaadaptować mieszkanie dla owych osób oraz jak powinna wyglądać łazienka dla niepełnosprawnych?
Mieszkania dla niepełnosprawnych – jak je przygotować
Powszechnie mieszkania są niedopasowane dla próśb niezdrowych. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o nieruchomości wybudowane w czasach PRL-u i dostępne z drugiej ręki, ale i o nowoczesne domy. Inwestorzy przeważnie poświęcają uwagę tylko temu, co narzucają przepisy. Współczesne budownictwo jest tematem, który wydaje się najwolniej kroczyć z duchem czasów. Urządzanie lokali dla niepełnosprawnych ruchowo to naprawdę ważna sprawa. Architekci muszą zmierzyć się z dużym zadaniem, dlatego że przeważnie niezbędne staje się zlikwidowanie niektórych ścian oraz wybudowanie nowych tak, żeby osiągnąć zwiększoną kubaturę. Następnym krokiem musi być zlikwidowanie listew progowych i zniwelowanie poziomu podłogi w każdym pokoju. Rzecz jasna, jesteśmy skazani na pomoc fachowca. Mimo to przed zleceniem przeróbki mieszkania dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, powinno się samemu poznać temat, tak, aby oczekiwania były jasne i aby nie było nieporozumień.
Jak musi wyglądać rozkład lokalu dla ludzi z trudnościami w poruszaniu się – istotne warunki do zrealizowania
Oto kilka punktów, które trzeba wykonać dla osiągnięcia relatywnej swobody poruszania się niepełnosprawnego po pomieszczeniach. Zacznijmy od podstaw. Z pewnością nie uwzględniają one indywidualnych czynników, które zawsze należy wziąć pod uwagę. Bardzo istotną sprawą są sugestie odnośnie komunikacji. Są to:
• szerokość drzwi – co najmniej 90 cm,
• miejsce do manewrowania wózkiem – to promień skrętu o średnicy minimum 130 cm, jednak sugerowane jest zastosowanie średnicy 150 cm,
• uniesienia progów nie powinny być większe od 2 cm (najlepiej, gdyby w ogóle ich nie było ).
W nawiązaniu do miejsca zawracania wózkiem, newralgiczną kwestią są wymiary wózka, które nie muszą być identyczne. Przeciętny wózek inwalidzki ma 56,5-69 cm szerokości i 112 cm długości. Jednak występują również mniejsze modele.