Wady i zalety outsourcingu pracowniczego.

Z roku na rok maleje podaż wykwalifikowanych pracowników.  Odpowiada za to niż demograficzny, rozwój ekonomiczny jak również możliwość zarabiania za granicą. Polskie przedsiębiorstwa muszą przez to walczyć z niedoborami pracowniczymi.  Aby dopełnić kadrę pracowniczą, coraz częściej pracodawcy decydują się na outsourcing pracowniczy.

outsourcing pracowniczy- kilka faktów

Firmy w naszym kraju niejednokrotnie walczą ze zmiennością środowiska politycznego i społecznego. Chcąc pozyskać profesjonalnych pracowników należy skorzystać z outsourcingu pracowniczego. Działanie to ułatwia pozyskanie siły roboczej, lecz bez konieczności zatrudniania pracownika na etat. Aby ułatwić sobie działanie, rekrutację pracowników można powierzyć agencji pracy tymczasowej. Jest to opłacalne rozwiązanie pod wieloma względami. Dzięki agencji, firma nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika tymczasowego.Jedynym kosztem będzie zapłacenie agencji pracy za świadczone usługi. Dzięki kooperacji z agencją, pracownicy z działu kadr nie muszą marnować czasu na poszukiwanie pracowników tymczasowych. Kolejną zaletą korzystania z pracowników zewnętrznych jest możliwość wynajęcia ich w momencie gdy naprawdę potrzebna jest pomoc przy realizacji jakiegoś projektu, co pozwala na efektywniejsze zagospodarowanie zasobów ludzkich. outsourcing pracowniczy wydaje się być również korzystny dla osób, które poszukują dorywczej pracy oraz pragną mieć dużą elastyczność w doborze wykonywanych zleceń.

Czy outsourcing pracowniczy ma jakieś wady?

Choć zatrudnianie pracowników z zewnątrz, kojarzy się z licznymi zaletami, warto pamiętać, że pracownik z zewnątrz nie będzie znać obyczajów panujących na obszarze danego przedsiębiorstwa. Nie będzie on ponadto znał misji przedsiębiorstwa. Wady outsourcingu pracowniczego są tak niewielkie, iż decyduje się na niego coraz więcej przedsiębiorców Przewiduje się, że ta forma zatrudnienia z każdym rokiem będzie się rozwijać.