Podróż i hemoroidy – jak można pomóc sobie w drodze?

Jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości są hemoroidy. Pojawienie się ich jest w stanie skutecznie obniżyć komfort życia, zwłaszcza, kiedy pojawiają się w trakcie dalszych podróży lub przy pracy siedzącej. Czasami ciężko jest sprawnie pozbyć się hemoroidów, ale da się walczyć z ich objawami.

Jak powstają żylaki odbytu i w jaki sposób można im zapobiec?

Przeważnie za to schorzenie odpowiedzialność ponosi nieodpowiedni styl życia. Dieta, w której jest za mało protein, tłuszczy i węglowodanów, ale dostarcza do organizmu nadmiar cukru i przetworzonej żywności to najpopularniejsza przyczyna. Dodatkowo na uaktywnienie się hemoroidów wpływa również siedzący tryb życia. Ogromne znaczenie ma również to, żeby dbać o aktywność fizyczną. Codzienna aktywność to coś więcej niż idealny sposób na dostarczenie tlenu do organizmu, systematyczne spacery, jogging lub każda dowolna forma wysiłku fizycznego rewelacyjnie wpływają na działanie całego organizmu. Na skutek wysiłku fizycznego komórki w organizmie produkują większą ilość tzw. hormonów szczęścia odpowiedzialnych za poprawę samopoczucia. Pozytywnym skutkiem jest też poprawa trawienia, co ma miejsce dzięki przyspieszeniu perystaltyki jelit.

Czy da się pozbyć objawów choroby w czasie wyjazdu?

Wiadomo, że w trakcie siedzenia wszystkie symptomy związane z hemoroidami znacznie się nasilają. Właśnie dlatego podczas podróży zadbaj o to, aby zaplanować przerwy na chwilę spaceru i rozprostowanie ciała. Najlepiej decydować się na podróż autem, ewentualnie koleją. Nie zaszkodzi także zabranie ze sobą nadmuchiwanej poduszki, która może pomóc złagodzić ból spowodowany długotrwałym zajmowaniem pozycji siedzącej. Poza tym wrzuć do torby podróżnej też środki przeciwbólowe i przeciwzapalne przeznaczone do leczenia hemoroidów. Mogą to być np. czopki z propolisem lub maści, które aplikuje się miejscowo. Kolejna kwestia ma związek z wcześniejszym przygotowaniem do wyjazdu. W ciągu kilku dni poprzedzających podróż warto wprowadzić do swojego jadłospisu produkty zawierające błonnik, a więc między innymi ciemne pieczywo. Trzeba również pamiętać o spakowaniu w podróż lekkostrawnych przekąsek i ziołowych albo owocowych herbat. Obowiązkowym elementem jest też kilka butelek wody mineralnej. Jeśli wyruszasz w drogę publicznym środkiem transportu, zawsze możesz uzupełnić zapas płynów w trakcie podróży, jednak w czasie takich wyjazdów zachowaj ostrożność podczas korzystania ze wspólnych ubikacji. W torbie podróżnej powinien się znaleźć zestaw przyborów higienicznych, wśród których najważniejszy jest ręcznik i płyn do higieny intymnej.